| Hírek : Gyöngyösi Márton: A kormány a választóknak tartozik elszámolással, nem az IMF-nek és a pénzügyi hatalomnak |
Gyöngyösi Márton: A kormány a választóknak tartozik elszámolással, nem az IMF-nek és a pénzügyi hatalomnak
2010.07.07. 12:33
Tudomásunk szerint már megérkeztek Magyarországra az IMF és az EU képviselői, akikkel a mai naptól kezdve megindul egy két hetes tárgyalássorozat egy újabb, 10-20 milliárd eurós hitelkeretről, amely a következő két évben áll hazánk rendelkezésére.
Matolcsy György miniszter úr nyilatkozatából tudjuk azt is, hogy a kormány szeretné elérni, hogy – a hitelkeret fejében – az idei évre előirányzott, a GDP arányában mért 3,8%-os államháztartási hiányt 2012-ig csak fokozatosan kelljen 3%-ra csökkenteni. A tájékoztatás szerint a kormány ezzel egy időben, vagyis a két év leforgása alatt szerkezeti, ún. strukturális reformokat hajtana végre a gazdaságban.
Sajnos hazánkban a rendszerváltás korszakának két hosszú évtizede, de a földkerekség sok más nemzetállamának sorsa is azt bizonyítja, hogy az IMF-el kötött megállapodások rendre a spekulatív tőke érdekeit, valamint a globális nagyvállalatok által működtetett pénzszivattyúk folyamatos és zavartalan működését szolgálják. Elsősorban azon külföldi tulajdonú nagyvállalatok érdekében, amelyek egylényegű politikai elitünk húszéves, neoliberális gazdaságpolitikát követő ténykedésének köszönhetően egyeduralkodóvá vált hazánk gazdasági életében.
Tisztelt képviselőtársaim!
Ismerjük az IMF által felajánlott „vésztartaléknak” – vagy ahogy a bennszülöttek kedélyállapotának javítása végett mondják, „készenléti tartaléknak”, vagy ahogy mostanság nevezik: „elővigyázatossági tartaléknak” – a természetét, hiszen nem is olyan régen volt már szerencsénk egy hasonló, karitatív-filantróp álcába bújtatott IMF/EU felajánláshoz.
A Gyurcsány-kormány által 2008 novemberében aláírt, közel 20 milliárd eurós, ugyancsak IMF/EU készenléti hitelkeretből Magyarország 14,1 milliárd eurót hívott le, ami mostani árfolyamon, mintegy 4000 milliárd forint. Ezt az összeget azonban a magyar kormány nem a magyar polgárok életfeltételeinek javítására, a hazai kis- és középvállalkozások erősítésére, a nemzetgazdaság javára, hanem a nemzetközi pénzpiacok kielégítésére használta fel.
Mi történt, mi történik ugyanis ezzel az óriási pénzmennyiséggel? Az állam nagy devizatartalékot halmoz fel – hitelből, saját költségén – az országba beáramló spekulatív tőke nyereségének kivitelére, zökkenőmentes távozásának biztosítása érdekében. Tehát az IMF/EU hitel célja a Nemzeti Bank nagy forint kamatlába által folytatható pénzügyi spekuláció kényelmének megteremtése. Ugyanis, a Magyarországon szerezhető nagy forinthozamot tönkre teheti a forint hirtelen meggyengülése, amit a hirtelen nagy mennyiségben távozó forró tőke idézhet elő. Miután az MNB-nek – az IMF/EU megállapodásnak köszönhetően – nagy devizakészlete van, így a forint devizára váltása idején kiszolgálhatja a bankokat. Ez a pénzpiaci cél nem a választók érdeke, épp ellenkezőleg, ők fizetik meg e biztonság árát, tehát közpénzből támogatjuk a bankokat.
Mi sem bizonyítja jobban, hogy mi miért történik, mint a bankok magatartása a bankadó kapcsán: az IMF-hez futnak panaszkodni. Hát kinek dolgozik az IMF, a kormánynak, vagy a bankoknak? Tisztelt képviselőtársaim! Ha a kormányt szolgálná az IMF diktátuma, biztos nem szaladnának oda a bankok segítségért!
Tisztelt Országgyűlés!
Már önmagában az elgondolkodtató, ha a kormányprogram 29 pontját az ultra-liberális munkásmozgalmi Népszava mély egyetértése kíséri, no meg ha Oszkó Péter a „zseniális” jelzővel illeti és annak kapcsán a piacok megnyugvását nyugtázza.
Ez persze nem véletlen, hiszen az új kormány meghirdetett gazdasági elképzeléseiben mereven betartotta a korábbi IMF/EU feltételeket, semmilyen kompromisszum elérésére nem törekedett.
A 29 pont között például az egyik a közszféra dolgozóinak 15%-os bércsökkentését célozza meg. Ez a 750.000 közalkalmazottat és köztisztviselőt, valamint a még közel 200.000 állami vállalatnál dolgozó honfitársunkat érintő elképzelés tipikus IMF elvárás. Legyen kevesebb a kiadás – így ugyanis több marad a pénzpiaci igény kielégítésére!
Tisztelt képviselőtársaim!
A kormány nemzeti összefogást hirdetett. Az én értelmezésemben a nemzeti összefogás nem abból áll, hogy kifüggesztünk egy erről szóló kiáltványt a falra, képkeretben, hanem abból, hogy a nemzetünk sorsát generációkra befolyásoló nemzetközi szerződéseket nem titokban, a színfalak mögött írjuk alá, hanem a nemzet színe előtt vitatjuk meg annak minden részletét, a civil szervezetek bevonásával, és a nemzet minden tagjának részletes tájékoztatásával. Ha nem ezt teszi a kormány, akkor az IMF-fel fog össze, nem a bizalmat adó választókkal. Szeretném emlékeztetni a kormányt, hogy a nemzet kegyelméből birtokolja a hatalmat. Neki, a választóknak tartozik elszámolással, nem az IMF-nek és a pénzügyi hatalomnak.
Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket!
Gyöngyösi Márton,
a Jobbik országgyűlési képviselője
barikad.hu
| |