A Jobbik a Köztársasági Elnöki Hivatal előtt tartott tüntetésén Gyöngyösi Márton mondott beszédet. Az elhangzottakat alább olvashatja.
Tisztelt jelenlévők! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Barátaim!
A Jobbik Magyarországért Mozgalom azért hirdette meg a mai figyelemfelhívó megmozdulást és tüntetést, mert meggyőződése szerint a jelenlegi kormánypártok a demokratikus rendszer legfontosabb intézményének, a demokratikus választásoknak a legfőbb alapelveit veszélyeztetik a nemrégiben benyújtott új, önkormányzati választásokat szabályozó törvényjavaslatával.
Amint azt a politikai szakirodalomból és politológusok okfejtéseiből ismerhetjük, a választójog általánossága, és egyenlősége, a választás közvetlensége, valamint titkossága a legalapvetőbb és legfontosabb választási alapelvek közé tartoznak.
A múlt héten, mint tudjuk, a Fidesz-KDNP többségű országgyűlés által elfogadott új törvénytervezet több pontban is sérti a széles körben elfogadott és elvárt alapvető demokratikus választási alapelveket. Az Országgyűlésben a Jobbik frakciója – más ellenzéki frakciókkal együtt – részletesen kifejtette és megfogalmazta a törvénnyel kapcsolatos aggályait. Itt és most csak a leglényegesebb pontokra és kritikai észrevételekre térnénk ki.
Az új, önkormányzati választásokat szabályozó törvényjavaslat az eddigihez képest többszörösére emeli a választásokon történő jelöléshez, induláshoz szükséges ajánlószelvények számát, miközben az ajánlószelvények gyűjtéséhez szükséges időtartamot drasztikusan megkurtítja.
Az új törvényjavaslat a bejutási küszöböt a jelenlegi 4%-ról 5%-ra emeli.
Ha 2 vagy 3 civilszervezet össze akar fogni és közös listát állítani, akkor az új törvény alapján a bejutáshoz szükséges küszöb a jelölő szervezetek létszámával arányosan emelkedik 10 illetve 15%-ra. Tudjuk, hogy a civil szervezeteknek az összefogás jelenti az egyetlen esélyt az önkormányzati választásokban történő megmérettetésre. Ezt az eddigi általános és jó gyakorlatot, amely a pártok és a politikai érdekképviselet mellett legalább az önkormányzati szinten teret engedett a tisztán civil és szakmai alapon szerveződő kezdeményezések megjelenítésére, az új törvénytervezet felszámolja a bejutási küszöb irreálisan magas szintre emelésével.
Az új rendszer szerint az eddigi 60-40%-os egyéni-listás arányt 75-25%-ra változtatja, amely a kontinentális Európában megszokott arányos és egyenlő választójog elvét sértve antidemokratikus torzulásokat eredményez a választási rendszerünkben. Torzulásokat, hiszen a nem a győztesre leadott szavazat gyakorlatilag elveszett szavazatnak minősül a javasolt új rendszer értelmében. Érthetetlen, hogy a kormány, illetve a Fidesz-KDNP többségű országgyűlés miért pont akkor kezdeményezi a „győztes mindent visz” elvén működő angolszász választási rendszer irányába történő elmozdulást, amikor például Nagy-Britanniában is kezdik felismerni a választási rendszerükben rejlő súlyos igazságtalanságokat és felvetik a változtatás szükségességét.
Könnyű belátni, hogy a kormány által beterjesztett új szabályokkal milyen súlyosan sérül a választójog egyenlőségének elve, illetve azon belül a képviselethez való jog, hiszen
a) a jelölt vagy el sem tud indulni az ajánlószelvények gyűjtéséhez szükséges idő rövidülése, valamint a számának drasztikus növekedése miatt; vagy
b) be sem tud jutni, a választási küszöb növelése miatt; és
c) csak a győztesre leadott szavazat számít, minden más szavazat az esélytelenekre leadott szavazat a listán megszerezhető mandátumok visszaszorítása miatt.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Miért vagyunk itt, miért itt a Várban gyülekezünk és adunk hangot felháborodásunknak?
Tekintettel arra, hogy a magyar országgyűlés már elfogadta az új, önkormányzati választási rendszert szabályozó törvényt, az egyetlen lehetséges fórumhoz, a magyar köztársaság elnökéhez fordulunk, akinek az asztalán fekszik a jelenlegi törvénytervezet, aláírására, szentesítésére várva. Mint ismeretes, a köztársasági elnök két eszközzel élhet, amennyiben egy törvénnyel vagy annak valamelyik rendelkezésével nem ért egyet. Egyrészt a törvényt aláírás előtt megfontolás végett visszaküldheti az Országgyűlésnek, másrészt – ha annak valamelyik rendelkezését alkotmányellenesnek tartja – véleményezésre megküldheti az Alkotmánybíróságnak.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom álláspontja szerint az országgyűlés által elfogadott törvény olyan súlyos mértékben csorbítja az államszervezet demokratikus berendezkedését, zavartalan működését biztosító alapelveket, hogy az utolsó lehetőséghez, a köztársaság elnökéhez fordulunk kérésünkkel, emlékeztetve őt arra az Alkotmány 29. § (1) bekezdésében meghatározott feladatára, miszerint őrködni köteles az államszervezet demokratikus működése felett.
Ezúttal kérjük az elnök urat, minden demokratikus értéket valló honfitársunk nevében, hogy éljen az alkotmány biztosította lehetőségével és ezáltal óvja meg országunkat az egyeduralomra törő politikai szándékoktól, az önkormányzatiság felszámolásától.
Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket!
Gyöngyösi Márton
barikad.hu